Zpět na seznam

Gorila východní

Gorilla beringei

Foto: Gorila východní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Nadřád placentálové
Řád primáti
Podřád vyšší primáti
Čeleď hominidi
Rod gorila
Váhy a míry
Hmotnost od 120 do 200 kg
Biologická data
Délka života od 40 do 50 let
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Gorila východní (Gorilla beringei) je impozantní primát, patřící do rodiny hominidů stejně jako člověk. Toto mohutné zvíře je jedním z nejtěžších žijících primátů na světě. Je typická svým mohutným tělem, velkou hlavou se silnými čelistmi a velkými zuby, masivní hrudí a silnými končetinami. Na rozdíl od většiny primátů jsou její zadní končetiny delší než přední. Má také krátký ocas a chodí po čtyřech končetinách, přičemž si často pomáhá rukama.

Gorila východní je pokryta hustou, černou nebo tmavě hnědou srstí, která je na zádech stříbřitě šedá - odtud také název `stříbrný hřbet` pro dospělé samce. Tyto samce mohou vážit až 200 kilogramů a měřit až 1,7 metru, zatímco samice jsou výrazně menší a lehčí.

Toto zvíře je obyvatelem tropických deštných pralesů a horských oblastí střední Afriky, konkrétně oblasti od východního Demokratické republiky Kongo po Rwandu a Ugandu. Jejich strava se skládá převážně z listů, větví a plodů, ale také konzumují menší množství hmyzu.

Gorily východní jsou velmi sociální zvířata, žijící v rodinných skupinách vedených dominantním samcem, zvaným stříbrný hřbet. Tito samci chrání a vedou svou skupinu, která může čítat až 30 členů. Gorily jsou známy svou inteligencí a schopností učit se novým dovednostem, včetně používání nástrojů.

Tato druh gorily je bohužel kriticky ohrožený. Hlavními hrozbami pro jejich přežití jsou ztráta přirozeného prostředí, pytláctví a nemoci přenášené lidmi. Mnoho organizací po celém světě se proto snaží o jejich ochranu a zachování.
Nové fotografie zvířat