Zpět na seznam

Ještěrka zední

Podarcis muralis

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád šupinatí
Podřád ještěři
Čeleď ještěrkovití
Rod ještěrka
Váhy a míry
Délka 20 cm
Popis zvířete
Ještěrka zední, vědecky známá jako Podarcis muralis, je malý druh ještěrky, který je domovem v Evropě a západní Asii. Toto zvíře je typické svou dlouhou, štíhlou tělesnou stavbou se šupinkami. Dorůstá délky 15 až 20 centimetrů, z čehož tvoří více než polovinu ocas. Samci i samice jsou zbarveni odstíny hnědé, šedé nebo zelené, někdy s tmavými skvrnami nebo pruhy. Samci bývají často výrazněji zbarveni než samice, zejména během období páření.

Ještěrka zední je velmi mrštná a rychlá, schopná se rychle pohybovat po skalách a zdech, odkud také pochází její jméno. Je aktivní během dne, kdy loví různý hmyz a pavouky. Většinou jsou to samotářské tvory, ale v období rozmnožování se tvoří páry. Samice klade 2 až 5 vajec, které jsou pečlivě ukryty v půdě nebo mezi kameny.

Ještěrka zední je přizpůsobivá a může žít v různých typech prostředí, od skalnatých oblastí až po lidské stavby. Někdy je můžeme vidět i ve městech, kde se přizpůsobily životu na zdech budov a v parcích. Ale i přes jejich přizpůsobivost, jsou tyto ještěrky stále ohroženy ztrátou přirozeného prostředí a invazí cizích druhů.

V zimě ještěrka zední upadá do zimního období nečinnosti, známého jako brumace. Během tohoto období se skrývá v bezpečných úkrytech, kde je chráněna před extrémními teplotami.

Ještěrka zední je známá svou dlouhou dobou života. Ve volné přírodě se může dožít až 20 let. Její dlouhověkost je dána kombinací genetických faktorů a příznivých podmínek životního prostředí.

Toto zvíře je fascinující součástí evropské a asijské fauny, kterou je důležité chránit a zachovat pro budoucí generace.
Nové fotografie zvířat