Známé také jako
Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Ježík dlouhotrnný, také známý pod latinským názvem Diodon holocanthus, je fascinující oceánský obyvatel vyskytující se v tropických a subtropických vodách po celém světě. Toto zvíře je obzvláště známé pro svou schopnost nafouknout se jako balón jako obranný mechanismus proti predátorům.
Ježík dlouhotrnný je největším druhem rodiny ježíkovitých s dosaženou maximální délkou až 50 cm. Tělo tohoto rybího druhu je pokryté řadou ostrých trnů, které jsou v klidovém stavu přitisknuté k tělu, ale pokud se ryba cítí ohrožená, nafoukne se na dvojnásobný objem a trny se vysunou, což z ní činí téměř nepřekonatelnou překážku pro většinu mořských predátorů.
Toto zvíře je převážně noční tvor, který během dne především odpočívá a skrývá se v mořských řasách nebo korálových útesech. V noci se vydává na lov menších ryb a bezobratlých, jako jsou krabi, garnáti či mořští plži.
Co se týče barvy těla, ježík dlouhotrnný je opatřen pestrobarevným vzorem, který mu umožňuje splynout s okolím a stát se tak téměř neviditelným pro své nepřátele. Jeho zbarvení se skládá z různých odstínů hnědé, šedé a bílé.
Ježík dlouhotrnný je jedinec bez kostí, jeho tělo se skládá z chrupavek. Jeho trnité brnění spolu s nafukovací schopností jsou účinnou obranou nejen proti predátorům, ale také proti parazitům. V případě ohrožení je schopen vypudit ze svého těla vodu nebo vzduch, což z něj udělá velkou, téměř kulovou kouli.
Ačkoliv je ježík dlouhotrnný výjimečný svojí obrannou strategií, není pro člověka nebezpečný, pokud není vyprovokován. I přesto by se měl člověk vyhnout doteku, protože ostré trny mohou způsobit bolestivé poranění.
V kterých českých ZOO je k vidění