Zpět na seznam

Káně bělochvostá

Buteo rufinus

Foto: Káně bělochvostá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dravci
Čeleď krahujcovití
Rod káně
Váhy a míry
Délka od 50 do 65 cm
Délka rozpětí křídel 151 cm
Popis zvířete
Káně bělochvostá, známá také pod latinským názvem Buteo rufinus, je druhem ptáka náležícím do rodu Buteo a čeledi jestřábovitých. Svůj název získala díky charakteristickému bílému ocasu, který výrazně kontrastuje s její jinak hnědým zbarvením. Je to velký dravec, který dorůstá do výšky 50-60 cm a jeho rozpětí křídel může dosáhnout až 135 cm.

Hlava a krk káněte bělochvostého jsou šedobílé až krémové barvy s tmavými skvrnami. Na hřbetě a křídlech převažují tmavohnědé tóny, zatímco břicho má světlejší, často s tmavými pruhy. Typickým znakem je její bílý ocas s černým pruhem na konci. Oči jsou tmavě hnědé a zobák šedý s černou špičkou. Samci a samice jsou zbarvení podobně, avšak samice jsou obvykle větší.

Káně bělochvostá je stěhovavý pták, který tráví léto v jižní a východní Evropě, na Středním východě a v Asii, zatímco zimu tráví v Africe a Indii. Preferuje otevřené krajiny, stepi a polopouště, kde loví hlavně hlodavce, ale také jiné malé savce, ptáky a hmyz.

Její hnízdní období začíná v dubnu až květnu. Hnízdo, které staví převážně na stromech, ale také na skalách nebo na zemi, je velké a vyrobené z větví. Samice snáší obvykle 2 až 3 vejce, na kterých sedí převážně sama po dobu 28 až 30 dnů. Mladí ptáci opouštějí hnízdo po 40 až 50 dnech.

Káně bělochvostá je v některých oblastech ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí a také kvůli lovu. Nicméně, v současnosti její populační trend je stabilní a není považována za druh, který by byl globálně ohrožen.
Mapa výskytu
Foto: Káně bělochvostá - výskyt
Nové fotografie zvířat