Zpět na seznam

Klokan doriův

Dendrolagus dorianus

Foto: Klokan doriův
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Podtřída vačnatci
Řád dvojitozubci
Čeleď klokanovití
Rod klokan
Váhy a míry
Délka od 51 do 78 cm
Hmotnost od 6,5 do 14,5 kg
Délka ocasu od 44 do 66 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Klokan Doriův, známý také pod svým vědeckým názvem Dendrolagus dorianus, je jednou z unikátních druhů klokanů, které se vyskytují především na Nové Guineji. Tato fascinující zvířata se od svých australských bratrů liší řadou charakteristických rysů.

Na první pohled je zřejmé, že tento klokan není stavěný pro skákání po otevřených pláních, ale pro život v hustých pralesích. Má robustní tělo a relativně krátké nohy, které jsou silně osvalené, aby dokázal šplhat po stromech. Zadní nohy jsou delší než přední, což mu umožňuje poskakovat po zemi, když se nepohybuje ve větvích. Jeho ocas je dlouhý a silný, slouží jako opora při šplhání a udržování rovnováhy.

Kožešina klokana Doriůva je hustá a měkká, barva se pohybuje od stříbrné po černou, někdy s oranžovými nebo hnědými odstíny. Hlava je relativně malá s velkýma, výraznýma ušima a malýma očima.

Klokan Doriův je býložravec. Jeho strava se skládá především z listí, květů a ovoce, které najde ve svém pralesním domově. Ačkoli je schopen se pohybovat po zemi, většinu času tráví ve stromech.

Tento druh je známý svou plachostí a velmi se vyhýbá kontaktu s lidmi. Je aktivní především v noci, kdy hledá potravu. Samice rodí zpravidla jedno mládě, které několik měsíců zůstává v její péči.

Klokan Doriův je ohrožený druh, především kvůli ztrátě přirozeného životního prostředí. Těžba dřeva a přeměna pralesa na zemědělskou půdu ohrožují jeho přežití. Mezinárodní úsilí se nyní snaží chránit tyto vzácné a fascinující tvory a jejich domov.
Nové fotografie zvířat