Zpět na seznam

Kočka plochočelá

Prionailurus planiceps

Foto: Kočka plochočelá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď kočkovití
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 33 do 50 cm
Délka od 41 do 61 cm
Hmotnost od 1,5 do 3 kg
Délka ocasu od 15 do 20 cm
Biologická data
Délka březosti 56 d
Počet mláďat 1 - 4
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Kočka plochočelá (Prionailurus planiceps) je vzácná a unikátní druh kočky, který je endemický pro jižní Indii a Srí Lanku. Je také známá jako jihoindická kočka divoká nebo kočka planá. Toto zvíře je středně velké, s průměrnou délkou těla okolo 50 cm, přičemž ocas může měřit dalších až 30 cm. Váží zhruba 1,5 až 2,5 kg.

Jihoindická kočka divoká je pozoruhodná svým jedinečným vzhledem. Má dlouhé, štíhlé tělo pokryté krátkou, ale hustou srstí, která se barvou mění od šedé po tmavě hnědou. Na těle má několik podélných pruhů a skvrn, které jsou nejvýraznější na končetinách a ocasu. Hlava je relativně malá s plochým čelem, odtud pochází její název. Oči jsou velké a kulaté, barvy od žluté po zelenou, zdůrazněné tmavými pruhy podél obličeje.

Jihoindická kočka divoká je noční zvíře, které se živí především drobnými savci, ptáky a hmyzem. Dokáže úspěšně lovit i ve vodě, což je u kočkovitých šelem poměrně neobvyklé.

Je to samotářské zvíře, které si vytyčuje své teritorium a brání ho před ostatními jedinci stejného druhu. Samice rodí jedno až dvě mláďata, která jsou po narození slepá a bezmocná. Matka se o ně stará, dokud nejsou schopna se o sebe postarat samy, což trvá přibližně půl roku.

Přestože je kočka plochočelá uváděna jako zranitelný druh, její skutečný stav v přírodě je nejasný kvůli nedostatku výzkumu. Hlavními hrozbami pro tento druh jsou ztráta přirozeného prostředí, lov a konkurence s jinými druhy koček o potravu. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) proto doporučuje další výzkum tohoto fascinujícího druhu, aby bylo možné lépe chránit jeho přežití do budoucna.
Nové fotografie zvířat