Zpět na seznam

Kočka slaništní

Leopardus geoffroyi

Foto: Kočka slaništní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď kočkovití
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 15 do 25 cm
Délka od 45 do 75 cm
Hmotnost od 3 do 8 kg
Délka ocasu od 24 do 38 cm
Biologická data
Délka březosti od 62 do 72 d
Počet mláďat 2 - 3
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Kočka slaništní, vědecky označovaná jako Leopardus geoffroyi, je malý druh divoké kočky, který se nachází především v Jižní Americe. Toto zvíře je pojmenováno po francouzském přírodovědci Geoffroy Saint-Hilaire. Tato kočka má délku těla kolem 60 centimetrů a váží obvykle mezi 3 až 6 kilogramy. Svůj název získala díky svému přirozenému prostředí – slaniskům, přičemž je schopna žít také v suchých lesích a křovinatých oblastech.

Kočka slaništní má krátkou, ale silnou stavbu těla s velkou hlavou a krátkými nohami. Její srst je jemná a hustá, s barvou se pohybující od žluté po šedou a je pokrytá černými skvrnami, které pomáhají zvířeti v přirozené kamufláži. Kočka slaništní má také světle modré až zelené oči, které jsou v noci velmi výrazné.

Kočka slaništní je noční lovec, který se živí především malými savci, ptáky a plazy. Je známa svou schopností lovit ve vodě a je také vynikající lezkyňou. Její lovecké schopnosti jsou dále podpořeny jejími ostrými drápy a zuby, které jsou ideální pro chytání a zabíjení kořisti.

V divočině je kočka slaništní samotářským zvířetem, které má velmi malé sociální interakce. Mláďata se rodí obvykle po gestační době kolem 75 dní a matka se o ně stará až do doby, než jsou schopna se starat o sebe.

Toto zvíře je v současnosti považováno za druh se sníženým rizikem vyhynutí, ale jeho populace stále trpí ztrátou přirozeného prostředí a lovem. Kočka slaništní je chráněna zákonem v mnoha zemích, ve kterých se vyskytuje, a existují také různé programy na její ochranu a přežití.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat