Zpět na seznam

Kozorožec sibiřský

Capra sibirica

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Čeleď turovití
Podčeleď kozy a ovce
Rod kozorožec
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 65 do 110 cm
Délka od 130 do 165 cm
Hmotnost od 30 do 125 kg
Délka ocasu od 10 do 20 cm
Biologická data
Délka březosti od 150 do 170 d
Počet mláďat 1 - 2
Popis zvířete
Kozorožec sibiřský (Capra sibirica), známý také jako Sibiřský ibex, je velký druh kozorožce, který pochází z oblastí hor v centrální Asii, včetně Himalají, Mongolska, Číny a jižní Sibiře. Tento impozantní druh patří mezi nejrobustnější a fyzicky nejodolnější kozorožce na světě.

Kozorožci sibiřští dorůstají do výšky v kohoutku až 110 centimetrů u samic a až 130 centimetrů u samců. Hmotnost se pohybuje mezi 50 až 120 kilogramy u samic a mezi 80 až 240 kilogramy u samců. Samci mají také silnější tělo a delší, zakřivené rohy, které mohou dosahovat délky až 140 centimetrů. Samice mají rohy kratší, obvykle kolem 30 centimetrů.

Osrstění je krátké a hrubé s převládajícími barvami od světle hnědé po tmavě šedou, často s bílými skvrnami na břiše a stranách. Srst se mění v závislosti na ročním období, v zimě je hustější a delší.

Kozorožci sibiřští jsou všežravci, jejich strava se skládá převážně z trav, keřů, lišejníků, mechu, květin a listí. Žijí většinou ve skupinách, které se skládají z jednoho samce a několika samic s mláďaty. Samotní samci často tvoří vlastní skupiny. Jsou to velmi teritoriální zvířata, která si aktivně brání své území.

Kozorožec sibiřský je zvíře velmi odolné s dobrou fyzickou kondicí, které dokáže žít v náročných podmínkách horských oblastí až do výšky 5000 metrů nad mořem, kde je vzduch řídký a teploty mohou klesat hluboko pod bod mrazu. Vydrží období dlouhého sucha i měsíce zimy. Jejím přirozeným nepřítelem jsou vlci, medvědi a různé druhy velkých kočkovitých šelem.

Tato zvířata jsou známá svými impozantními skoky a schopností šplhat po strmých skalách. Kozorožci sibiřští jsou také známí svými boji mezi samci, kteří se v době říje snaží získat kontrolu nad skupinou samic. Tyto souboje jsou často velmi dramatické, kdy samci využívají své dlouhé a silné rohy.
Mapa výskytu
Foto: Kozorožec sibiřský - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat