Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Krajta královská, vědecky známá jako Python regius, je nezačastuji chovaným hadem v zajetí na celém světě. Tento druh patří mezi středně velké hady, dorůstá délky zhruba jednoho až jednoho a půl metru, přičemž samice jsou obecně větší než samci. Krajta královská je považována za poměrně nenáročného domácího mazlíčka a je oblíbena pro svůj klidný temperament a malou velikost ve srovnání s jinými druhy hadů.
Krajta královská disponuje krátkým a širokým tělem, což je charakteristické pro pytony. Její zbarvení je velmi proměnlivé, ale nejčastěji se vyskytuje v kombinaci černé, hnědé a zlatavé barvy se vzorem v podobě různých skvrn a pruhů. Oči jsou velké, s černou duhovkou a zlatavými průsvitnými šupinami, které slouží jako oční víčka.
Krajta královská je noční živočich, který většinu dne tráví v úkrytu. Je to konstriktor, který svou kořist zabíjí škrcením. V přírodě se její potrava skládá zejména z malých savců, jako jsou hlodavci a ptáci. Je známa svou schopností měnit barvu kůže v závislosti na svém okolí a svém zdravotním stavu.
Krajta královská je vejcorodá, samicí klade v průměru 3-11 vajec, která následně inkubuje tím, že se kolem nich stočí. Mláďata se líhnou asi po dvou měsících.
Původem je z Afriky, konkrétně z oblastí západní a střední subsaharské Afriky. V divočině obývá širokou škálu biotopů - od savan, přes lesy, až po zemědělské oblasti. I přes svůj noční život však dokáže vytvářet úkryty i na stromech.
V posledních letech se krajta královská stala populárním domácím mazlíčkem díky své relativně malé velikosti, klidné povaze a množství barevných forem, které jsou důsledkem chovatelské selekce. Její chov však vyžaduje určité zkušenosti a znalosti o těchto typech zvířat, zejména co se týče jejich stravovacích návyků, potřeby úkrytu a teplotních požadavků.
V kterých českých ZOO je k vidění