Zpět na seznam

Kulík mořský

Charadrius alexandrinus

Foto: Kulík mořský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Podřád bahňáci
Čeleď kulíkovití
Rod kulík
Popis zvířete
Kulík mořský (Charadrius alexandrinus) je malý a elegantní druh bahňáka, který se vyskytuje v široké škále prostředí, od pobřeží moří až po písečné a oblázkové pláže vnitrozemí. Tento ptačí druh, který patří do čeledi kuličkovitých, je zvláště rozšířený v oblastech Středomoří, jižní Asie a severní Afriky, ale lze ho najít také v severní a západní Evropě a částech Severní Ameriky.

Kulík mořský je považován za jeden z menších druhů kulíků, jeho délka těla se pohybuje mezi 15 a 18 cm, přičemž rozpětí jeho křídel měří 34 až 38 cm. Jeho peří je bílé s nádechem do šeda, s výraznými černými znaky na křídlech a hlavě, které jsou zvláště výrazné u samců v období páření. Má krátký, špičatý zobák a jeho nohy jsou světle oranžové až růžové.

Kulík mořský je tažný pták a většina populace migruje na jih v zimě. V období hnízdění se páry usazují na otevřených plážích nebo v písčitých oblastech. Hnízdo je jednoduché prohloubení v písku, kam samice naklade obvykle tři vejce. Vejce jsou velmi dobře maskovaná a dokonale splývají s okolním prostředím.

Kulíci mořští se živí především hmyzem, malými žábronožkami a jinými bezobratlými, které loví na písku nebo v mělké vodě. Jsou známí svým rychlým během a obratností při hledání potravy.

Ačkoliv jejich populace jsou poměrně stabilní, kulíci mořští čelí řadě hrozeb, včetně ztráty přirozeného prostředí, rušení hnízdišť či predace ze strany dalších druhů. Jsou proto chráněni mezinárodními dohodami a v některých zemích se provádějí speciální opatření k ochraně jejich hnízdišť.
Nové fotografie zvířat