Zpět na seznam

Kur cejlonský

Gallus lafayetti

Foto: Kur cejlonský
Známé také jako
  • Kur džunglový
  • Cejlonský kur džunglový
  • Kur žlutý
  • Kur lafayetův
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád hrabaví
Čeleď bažantovití
Podčeleď koroptve
Popis zvířete
Kur cejlonský (Gallus lafayetti) je vzácné a unikátní druhé zvířete, které je původem ze Srí Lanky, a je známý také jako divoký kuřecí druh. Je pojmenován podle slavného francouzského vědce Marie Jean Pierre Flaviena La Fayetta. Tento druh je poněkud středně velký s dlouhým ocasem a tělem pokrytým bohatě zbarvenými peřími. Samci jsou obvykle větší a mají výraznější barvy než samice.

Samci mají zpravidla lesklé, zlatavě hnědé peří po celém těle s výrazným, červeným hřebenem a dlouhými, tmavými perami na ocasu. Jejich hlava je zdobena červenými laloky a výraznými modrými skvrnami kolem očí. Samice na druhou stranu, jsou o něco menší a méně výrazné, s odstíny hnědé a šedé na peří.

Toto zvíře je známo svou schopností adaptovat se na různé životní podmínky, ale preferuje hlavně tropické lesy a deštné pralesy. Živí se převážně semeny, ovocem, hmyzem a malými plazy.

Kuri cejlonští jsou velmi teritoriální zvířata a samci často bojují o nadvládu nad určitým územím. Začátkem období páření, samci začnou intenzivně zpívat, aby přilákali samice. Samice pak snáší 2-4 vejce, která jsou pečlivě inkubována po dobu 21 dní.

Kur cejlonský je dnes považován za zranitelný druh, a to hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovu. Přesto se však stále nachází v některých chráněných oblastech Srí Lanky, kde se snaží o jeho ochranu a zachování pro budoucí generace.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat