Zpět na seznam

Labuť zpěvná

Cygnus cygnus

Foto: Labuť zpěvná
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád vrubozobí
Čeleď kachnovití
Rod labuť
Váhy a míry
Délka 150 cm
Hmotnost od 4,5 do 8,2 kg
Délka rozpětí křídel 200 cm
Popis zvířete
Labuť zpěvná (Cygnus cygnus) je majestátní vodní pták, který je známý svým dlouhým krkem, obrovskými křídly a elegantním bílým peřím. Průměrně dosahuje délky 140 až 160 cm a váží mezi 8 až 11 kg, s rozpětím křídel měřícím až 240 cm, což ji zařazuje mezi největší létající ptáky na světě.

Hlava labutě zpěvné je malá a oči jsou černé. Zobák je žlutý s černým koncem, který je často zaměňován za úsměv. Hrdlo je nápadně důležité, umožňuje jim dosáhnout potravy pod vodou a je také nástrojem pro komunikaci a námluvy.

Labuť zpěvná se vyznačuje svými hlasitými, melodickými zvuky, které jsou považovány za jedny z nejhezčích ptáčích zpěvů, odtud také název "zpěvná". Tito ptáci jsou také známí svými impozantními námluvami a dlouhodobými párovými vztahy, které často trvají celý život.

Labutě zpěvné jsou všežravci, jejich strava se skládá z vodních rostlin, ryb, malých bezobratlých živočichů a někdy i zemědělských plodin. Jejich dobře přizpůsobený zobák jim umožňuje filtrovat vodu pro malé organismy a vytrhávat rostliny z dna.

Labutě zpěvné jsou považovány za tažné ptáky. Jejich let na jih začíná na konci léta a trvá až do začátku zimy. Místa, kde přezimují, zahrnují pobřežní vody severní Evropy, Číny a Japonska.

Rozmnožování probíhá v dubnu a květnu, kdy samice snáší 4 až 7 vajec. Hnízdo, které je postavené z rostlinného materiálu, je obvykle umístěno na pevném podkladě u vody. Samice sedí na vejcích zhruba 36 dní, zatímco samec střeží hnízdo.

Labuť zpěvná je chráněným druhem, který se vyskytuje v červených seznamech mnoha zemí včetně České republiky. Její populace je však stále stabilní a rozšířená, díky čemuž je považována za druh s nejnižším rizikem vymření.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat