Zpět na seznam

Lesknáček úlový

Aethina tumida

Foto: Lesknáček úlový
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Podkmen šestinozí
Třída hmyz
Řád brouci
Čeleď lesknáčkovití
Rod lesknáček
Váhy a míry
Délka od 5 do 6 m
Popis zvířete
Lesknáček úlový (Aethina tumida), původem z Afriky, je druh brouka patřící do čeledi lesknáčkovitých. Jedná se o malého, nevýrazného hmyzího škůdce, který měří v průměru pouhých 5-7 mm. Jeho základní barva se pohybuje od tmavě hnědé po černou, zatímco jeho segmentované tělo má hranatý tvar a je pokryto jemnými chloupky.

Lesknáček úlový je známý pro své škodlivé účinky na včelařství, kde napadá včelí plástve a zničí včelí plod a zásoby medu. Larvy tohoto brouka se živí včelím voskem, pylem a medem, což způsobuje velké škody na včelstvech.

Tento hmyz preferuje tropické a subtropické podnebí, ale dokáže přežít i v mírnějších podmínkách. Brouci jsou aktivní hlavně v noci, kdy vylétávají a hledají nové včelstvy k napadení. Během dne se zdržují především uvnitř včelstva nebo v jeho blízkosti.

Lesknáček úlový se rozmnožuje velmi rychle. Samice může za svůj život naklást až tisíc vajíček, které kladou přímo do včelích plástvů. Larvy, které se z vajíček líhnou, se pak živí medem, pylem a včelím plodem. Po zhruba dvou týdnech se z larvy stává dospělý brouk, který je schopen přežít i několik měsíců.

Přestože je lesknáček úlový pro včelaře postrachem, v přírodě hraje důležitou roli jako rozkladač organické hmoty. Nicméně jeho přítomnost v komerčních včelstvech je pro včelaře obrovským problémem, který může vést k úplnému zničení včelstva. Kvůli své schopnosti rychle se množit a devastovat včelstva je lesknáček úlový považován za jeden z největších světových škůdců včelařství.
Nové fotografie zvířat