Zpět na seznam

Mangusta liščí

Cynictis penicillata

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď promykovití
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Mangusta liščí, vědecky známá jako Cynictis penicillata, je malé a štíhlé zvíře, které patří do rodiny promykovitých. Pochází z jižní Afriky, kde obývá různé typy prostředí - od polopouští po lesy. Její tělo je zbarvené v odstínech žluté až žlutohnědé, s několika různými odstíny v závislosti na konkrétní oblasti výskytu. Hřbet je často tmavší než břicho a na konec ocasu je charakteristický černý pruh.

Mangusta liščí se vyznačuje dlouhým tělem a krátkými, silnými nohami. Hlava je poměrně malá s dlouhými ušima a velkýma očima, které jsou přizpůsobeny k nočnímu vidění. Její tělo měří v délce 36 až 71 centimetrů, včetně ocasu, který měří 15 až 30 centimetrů. Hmotnost dospělých jedinců se pohybuje od 0,6 do 1 kilogramu.

Mangusta liščí je aktivní během dne, kdy se vydává na lov. Je všežravá, její strava se skládá především z hmyzu, pavouků, drobných savců a ptáků, ale také ovoce a jiných rostlinných materiálů. Mangusta liščí je známa svou schopností loví hady, včetně jedovatých.

Tato mangusta je známa svou sociální povahou. Žije v rodinných skupinách tvořených 3 až 15 jedinci, které se skládají z dominantního páru a jejich potomků. Tito tvorové jsou velmi teritoriální a používají různé způsoby k označení svého teritoria, včetně výkalů, moči a sekretu z análních žláz.

Samice vrhají dvakrát ročně, obvykle 2 až 6 mláďat, která jsou po narození slepá a bezsrstá. Mláďata jsou kojena a chráněna matkou, zatímco otec a ostatní členové skupiny se podílejí na jejich výchově. Zvětšují tak šance mláďat na přežití. Mláďata jsou plně nezávislá ve věku asi 10 týdnů.

Ačkoli population mangusty liščí je stabilní a není považována za ohroženou, stále čelí hrozbám v důsledku ztráty přirozeného prostředí a lovu kvůli jejich kožešině.
Mapa výskytu
Foto: Mangusta liščí - výskyt
Nové fotografie zvířat