Zpět na seznam

Mýval severní

Procyon lotor

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď medvídkovití
Rod mýval
Váhy a míry
Délka od 41 do 72 cm
Hmotnost od 3,6 do 9 kg
Biologická data
Délka života od 1,8 do 20 let
Délka březosti 65 d
Počet mláďat 2-5
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Mýval severní (Procyon lotor), známý také jako mýval obecný nebo jednoduše mýval, je středně velký savčí druh původem ze Severní Ameriky. Vyznačuje se jedinečnou tváří s charakteristickými černými obličejovými pruhy, lesklou srstí a huňatým ocasem, který je pruhovaný černou a šedou barvou.

Mýval severní je všežravec s velmi variabilní stravou, která zahrnuje ovoce, hmyz, žáby, ryby, malé savce a ptáky, ale také odpadky z lidských sídel. Díky své přizpůsobivosti a inteligenci se tento druh dokáže vyskytovat v široké škále prostředí - od lesů přes předměstí až po velkoměsta.

Tělesně mohou dospělí mývali dosáhnout délky těla až 70 cm a hmotnosti až 9 kg, přičemž samci jsou obvykle větší než samice. Jejich srst je hustá a voděodolná, což jim poskytuje určitou ochranu před chladem. Mývali mají velmi citlivé tlapky, které jsou téměř stejně pohyblivé jako lidské ruce, a používají je k manipulaci s předměty a hledání potravy.

Mývali severní jsou známí svou zvídavostí a inteligencí. Dokážou se naučit otevírat dveře a zvládnout složité úkoly za účelem získání potravy. Mývali jsou také známí svým zvykem "mýt" potravu ve vodě před konzumací, což je chování, které fascinuje mnoho lidí.

Mýval severní je samotářský druh, přičemž většinu času tráví osamoceně, s výjimkou období rozmnožování. Páří se v zimě a na jaře a samice rodí 2 až 5 mláďat, která jsou po narození slepá a bezsrstá. Mláďata zůstávají s matkou až do podzimu nebo zimy, než se osamostatní.

V přírodě mývali žijí v průměru 2 až 3 roky, ale v zajetí mohou žít až 20 let. Tento druh je v některých oblastech považován za škůdce, protože může poškodit plodiny a způsobit škody na majetku. Nicméně, mývali severní hrají také důležitou roli v ekosystému jako regulátoři populací některých druhů hmyzu a malých savců.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat