Zpět na seznam

Nosorožec sumaterský

Dicerorhinus sumatrensis

Foto: Nosorožec sumaterský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád lichokopytníci
Čeleď nosorožcovití
Rod nosorožec
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 110 do 140 cm
Délka od 230 do 320 cm
Hmotnost 1 t
Biologická data
Délka březosti od 15 do 16 m
Počet mláďat 1
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Nosorožec sumaterský, vědecky známý jako Dicerorhinus sumatrensis, je jeden z pěti stále existujících druhů nosorožců a jeden ze tří druhů nosorožců, kteří jsou považováni za kriticky ohrožené. Tento druh se vyskytuje především v jižní a jihovýchodní Asii, konkrétně na indonéském ostrově Sumatra, odkud pochází jeho název. Nosorožec sumaterský je nejmenší ze všech nosorožců, ale i přesto dosahuje hmotnosti až 800 kilogramů.

Tento druh je jedinečný svým způsobem života a výrazným fyzickým rysům. Má tmavě hnědou až černou barvu kůže, která je pokryta hustým a dlouhým chlupem. Na rozdíl od ostatních druhů nosorožců má nosorožec sumaterský dva rohy, přičemž přední roh je delší a může dorůst délky až 80 centimetrů. Jeho zadní roh je mnohem menší a často je sotva viditelný.

Co se týče stravy, nosorožec sumaterský je býložravec a živí se především listím, větvičkami a plody. Jeho způsob stravování je poměrně jedinečný, protože má schopnost pohybovat horním rtem, aby mohl snadno sbírat potravu.

Ačkoli je tento druh velmi plachý a má tendenci žít samotářsky, nosorožci sumaterští jsou známí pro svou hlasitou komunikaci, kdy vydávají zvuky podobné pískání, kvílení a vrčení. Jejich samotářská povaha a skrytý životní styl však činí jejich pozorování v divočině velmi obtížným.

Nosorožec sumaterský je stále více ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí a pytláctví. I přes veškeré snahy o ochranu a záchranu tohoto druhu, populace nosorožců sumaterských klesá a jejich budoucnost je nejistá.
Mapa výskytu
Foto: Nosorožec sumaterský - výskyt
Nové fotografie zvířat