Zpět na seznam

Ostříž jižní

Falco eleonorae

Foto: Ostříž jižní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dravci
Čeleď sokolovití
Rod ostříž
Popis zvířete
Ostříž jiřní (Falco eleonorae) je zástupcem druhu sokolovitých dravců, který se vyznačuje štíhlým tělem a dlouhými křídly. Má šedavé zbarvení s výraznými tmavými pruhy na ocasních perech. Dospělý jedinec dosahuje velikosti mezi 36 až 42 cm a rozpětí křídel se pohybuje mezi 87 až 105 cm. Samci jsou obecně menší než samice.

Ostříž jižní je přizpůsobený životu v teplých oblastech, jeho domovem jsou především Středomoří, ale také ostrovy v Indickém oceánu a východní Asii. Žije převážně v blízkosti moře na skalnatých útesech a na stromech. Jeho hnízdo je obvykle umístěno na skalní římse nebo v dutině stromu.

Tento dravec je migratórní a každý rok putuje na velké vzdálenosti. V zimních měsících se stahuje do Madagaskaru a jižní Afriky, kde se živí především hmyzem a malými ptáky. V létě se vrací zpět do svých hnízdních oblastí, kde loví převážně ptáky, ale také drobné savce a hmyz.

Ostříž jižní je monogamní a věrný svému partnerovi po celý život. Hnízdí jednou ročně a samice snáší obvykle 2 až 3 vejce. Mláďata zůstávají v hnízdě po dobu 6 až 7 týdnů, během kterých je krmí oba rodiče.

Tento druh je v současnosti ohrožený, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu lovu. Ostříž jižní je chráněný v rámci mnoha mezinárodních dohod a snahy o jeho ochranu jsou zaměřeny především na ochranu hnízdních oblastí a na výchovu veřejnosti o důležitosti zachování tohoto druhu.
Mapa výskytu
Foto: Ostříž jižní - výskyt
Nové fotografie zvířat