Zpět na seznam

Ostrucha křivočará

Pelecus cultratus

Foto: Ostrucha křivočará
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída paprskoploutví
Řád máloostní
Čeleď kaprovití
Rod ostrucha
Váhy a míry
Délka od 25 do 60 cm
Hmotnost 3,5 kg
Popis zvířete
Ostrucha křivočará (Pelecus cultratus) je jedinečné a fascinující druh ryby vyskytující se hlavně v Evropě a Asii. Tato ryba se vyznačuje svým dlouhým, úzkým a plochým tělem, které může dosáhnout délky až 25 cm. Její boky jsou stříbřitě šedé s modravým nádechem, zatímco břicho je světlejší. Hřbet je obvykle tmavší, často černý nebo tmavě šedý.

Ostrucha křivočará má velmi malou hlavu v porovnání s tělem, se dvěma protáhlými, tenkými ústy, která jsou schopna se rozšířit do širokého oblouku. Oči jsou malé a nacházejí se na vrcholu hlavy. Ploutve jsou široké a průhledné. Tato ryba má také dvě zadní hřbetní ploutve, které jsou odděleny malou mezerou. Jedná se o druh s dvěma páry vousků, které pomáhají v detekci potravy na dně vodních toků.

Ostrucha křivočará je bentický druh, což znamená, že žije blízko dna vodních toků. Její životní prostředí zahrnuje pomalu tekoucí řeky a jezera s měkkým dnem, obvykle bohaté na organický materiál. Preferuje místa s nízkým prouděním vody a dostatečnou vegetací.

Co se týče stravy, ostrucha křivočará je všežravá. Její potrava zahrnuje drobné bezobratlé, jako jsou měkkýši a larvy hmyzu, ale také rostlinný materiál. Ryba vyhledává potravu v noci, kdy se aktivně pohybuje po dně.

Rozmnožování u ostruchy křivočaré probíhá v období od dubna do června. Samice klade vejce do jemného písku nebo jiného měkkého substrátu na dně vodního toku. Mláďata se líhnou po dobu dvou až tří týdnů.

I přes svůj neobvyklý vzhled a způsob života je ostrucha křivočará pro člověka neškodná. Její populace jsou stabilní a nejsou považovány za ohrožené. V některých zemích je však její populace monitorována kvůli možnému poklesu způsobenému znečištěním vodních toků.
Nové fotografie zvířat