Zpět na seznam

Otakárek fenyklový

Papilio machaon

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Podkmen šestinozí
Třída hmyz
Řád motýli
Čeleď otakárkovití
Rod otakárek
Váhy a míry
Délka 7 cm
Popis zvířete
Otakárek fenyklový, vědecky známý jako Papilio machaon, je nádherný a velmi rozšířený motýl patřící do čeledi otakárkovitých. Jeho rozpětí křídel může dosáhnout až 9 cm, což jej řadí mezi největší denní motýly v Evropě. Mezi nejvýraznější znaky patří hluboko vykrojená křídla, která jsou ze shora žlutá s černým lemováním a skvrnami. Spodní strana zadních křídel je zelená s červenými a modrými očkovými skvrnami.

Je rozmístěn v mnoha různých životních prostředích, včetně mokřadů, luk, křovin, zahrad a horských oblastí. V České republice je hojně rozšířen. Otakárek fenyklový je dvougenerační motýl, což znamená, že se dožívá dvou generací za rok. První generace vylétává na jaře od dubna do června a druhá v létě od července do září.

Housenky tohoto motýla jsou velmi atraktivní s výraznými černými a žlutými pruhy. Tyto barvy slouží jako varování pro dravce, že nejsou chutné. Krmí se na mnoha druzích rostlin, včetně fenyklu, kmínu a mrkve. Když je housenka rušena, vysunuje z hlavy žlázu, která produkuje nepříjemný zápach jako obranný mechanismus.

Dospělí motýli jsou aktivní během dne a krmí se na květinách různých druhů rostlin. Jsou známí svými nápadnými a rychlými lety. Při páření samice klade vajíčka na listy hostitelských rostlin.

Otakárek fenyklový je v některých oblastech ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí a používání pesticidů. V některých zemích je proto chráněn zákonem. Jde o skutečně fascinující druh, který přitahuje pozornost nejen svými krásnými barvami, ale také svým jedinečným životním cyklem a chováním.
Nové fotografie zvířat