Zpět na seznam

Papoušek collettův

Psephotus dissimilis

Foto: Papoušek collettův
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád papoušci
Čeleď papouškovití
Váhy a míry
Délka 26 cm
Hmotnost od 50 do 60 g
Popis zvířete
Papoušek Collettův, vědecky známý jako Psephotus dissimilis, je malé půvabné zvíře, které patří do rodiny papoušků. Pochází z Austrálie, kde je hlavně rozšířený v oblasti Queenslandu. Toto zvíře je pojmenováno po Robertu Collettovi, norském zoologovi a průzkumníkovi.

Papoušek Collettův je středně velký druh papouška, dosahující délky až 28 centimetrů. Má poměrně krátký ocas a štíhlé tělo. Má nápadně zbarvené peří, které je směsí různých odstínů zelené, žluté a modré barvy. Samci jsou obecně pestřeji zbarvení než samice. Na hlavě a krku mají samci nápadnou modrou barvu, zatímco zbytek těla je zelený se žlutými znaky. Samice jsou převážně zelené s několika žlutými a modrými šmouhami.

Papoušek Collettův má silný zobák, který je schopen rozlousknout různé druhy oříšků a semen. V jeho přirozeném prostředí se jeho strava skládá převážně z ovoce, semen, květů a hmyzu. Je to aktivní a hlučné zvíře, které v přírodě žije ve skupinách.

V přírodě si staví hnízda ve výše položených dutinách stromů. Samice klade v průměru 4 až 6 vajec, které sama zahřívá po dobu 20 dní. Mláďata pak opouští hnízdo po zhruba 5 týdnech.

Tento druh je známý svou schopností napodobovat různé zvuky, včetně lidské řeči. V zajetí se s nimi často zachází jako s domácími mazlíčky. I přes svou popularitu v domácnostech je však stále považován za ohrožený druh, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a obchodu s divokými zvířaty.
Nové fotografie zvířat