Známé také jako
Taxonomie
Váhy a míry
Stav ohrožení
Popis zvířete
Papoušek kapský (Poicephalus robustus) je druh papouška, který pochází z regionu jižní Afriky. Je to středně velké zvíře, které dorůstá do délky přibližně 50 cm a váží okolo 300 až 400 gramů. Jeho peří je většinou zelené s tmavšími odstíny na křídlech a ocasu. Hlava je typicky šedá až modrošedá s výrazným černým proužkem kolem očí, který kontrastuje s bílým očním kroužkem a žlutým zobákem.
Papoušek kapský je známý svou inteligencí a sociabilitou. Je schopen napodobovat lidské hlasy a zvuky, což ho činí oblíbeným domácím mazlíčkem. Přestože může být počátečně plachý, rychle si zvykne na své okolí a stává se velmi přátelským.
V přírodě žijí papoušci kapskí v různých typech prostředí, od tropických lesů až po horské oblasti. Živí se především ovocem, semeny, ořechy a někdy i květy nebo listy. Ačkoli jsou schopni létat, často se pohybují po zemi v hledání potravy.
Rozmnožování u papoušků kapských probíhá v dutinách stromů, kde samice klade 2 až 4 vejce. Inkubační období trvá asi 28 dní a mláďata opouštějí hnízdo po dalších 12 týdnech.
V posledních letech se populace papoušků kapských v přírodě snížila v důsledku ztráty přirozeného prostředí a nelegálního obchodu s těmito zvířaty. Přesto jsou stále považovány za méně ohrožený druh a jsou chráněny zákony mnoha zemí, včetně Jihoafrické republiky.