Zpět na seznam

Paragonimus westermani

Paragonimus westermani

Foto: Paragonimus westermani
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen ploštěnci
Třída motolice
Řád plagiorchiida
Popis zvířete
Paragonimus westermani, známý také jako plicní motolice, je parazitický ploštěnec z čeledi Paragonimidae. Tato parazitická helminta je zodpovědná za způsobování paragonimózy, nakažlivé choroby způsobující dýchací potíže a další zdravotní potíže u člověka a různých zvířecích druhů.

Paragonimus westermani je hlavní druh motolice z rodiny Paragonimus, který je považován za nejvýznamnější z hlediska veřejného zdraví. Měří přibližně 7,5–12 mm na šířku a 4–8 mm na délku, s průměrnou tloušťkou 3–5 mm. Motolice má nápadnou hnědou nebo červenohnědou barvu a je pokryta hladkými a lesklými krycími šupinami. Jeho tělo je pokryto drobnými trny, které mu umožňují přichytit se a cestovat po těle svého hostitele.

Paragonimus westermani má složitý životní cyklus, který zahrnuje několik hostitelů a vodní prostředí. Larvy se líhnou ve vodě z vajíček, která jsou vyloučena z hostitele prostřednictvím stolice nebo dýchacích cest. Larvy se poté infikují do sladkovodních korýšů a přeměňují se na metacerkárie, což je infekční stádium pro savce. Když hostitel, jako je člověk, spotřebuje syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso obsahující metacerkárii, stává se nakaženým. Metacerkárie poté migrují do plic hostitele, kde dospívají a začínají produkovat vajíčka.

Paragonimus westermani je endemický v mnoha částech Asie, včetně Japonska, Koreje, Filipín, Thajska a Číny, ale byl zaznamenán i v Africe a Americe. Přestože jsou nejčastěji postiženi lidé, kteří konzumují syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso korýšů, mohou být také postiženi jiné druhy savců, včetně koček a psů.
Nové fotografie zvířat