Zpět na seznam

Pavián babuin

Papio cynocephalus

Foto: Pavián babuin
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád primáti
Čeleď kočkodanovití
Rod pavián
Váhy a míry
Délka od 100 do 120 cm
Hmotnost od 10 do 25 kg
Délka ocasu od 45 do 70 cm
Biologická data
Délka březosti od 175 do 180 d
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Pavián babuin, vědecky známý jako Papio cynocephalus, je velký druh opice, který je často zahrnutý v rodině opic zvané zástupci. Pochází z oblastí východní a jižní Afriky a je jedním z pěti nejvíce rozšířených druhů paviánů na světě.

Pavián babuin je zvíře střední až velké velikosti s tělesnou hmotností mezi 15 až 31 kilogramy pro samce a mezi 11 až 15 kilogramy pro samice. Délka těla se pohybuje od 50 do 115 centimetrů. Mají robustní tělo a silný krk, charakteristický je také jejich dlouhý čenich a špičaté dolní špičáky, které mohou dosáhnout délky až 6,4 centimetru.

Pavián babuin má hnědé nebo šedohnědé zbarvení srsti, které se může lišit v závislosti na geografické oblasti. Jejich obličej, uši, hřbetní strana rukou a chodidla jsou černé. Jejich ocas je dlouhý a silně osrstěný, na konci se však zužuje do tvaru podobného prutu.

Jedná se o denní zvířata, která tráví většinu svého času na zemi, ačkoli jsou schopni šplhat po stromech. Žijí v sociálních skupinách složených z více samic, jednoho nebo více dominantních samců a jejich mláďat. Jsou všežravci, jejich strava je velmi pestrá a zahrnuje ovoce, listy, semena, květiny, trávu, hmyz, malé obratlovce a hnízdní ptáky.

Pavián babuin je známý svým složitým sociálním chováním, které zahrnuje hierarchické struktury, grooming (česání srsti) a hlasovou komunikaci. Jsou to také velmi inteligentní opice, které se dokážou přizpůsobit různým podmínkám a učit se novým dovednostem.

Rozmnožování je u paviánů babuinů promiskuitní, což znamená, že nemají stálé páry. Samice může mít mládě každé dva roky. Březost trvá přibližně šest měsíců a obvykle se rodí jedno mládě.

Paviáni babuini jsou v přírodě ohroženi lovem, ztrátou přirozeného prostředí a lidskou činností. Jsou však chráněni v několika národních parcích a rezervacích po celé Africe.
Nové fotografie zvířat