Zpět na seznam

Piloun mnohozubý

Pristis pectinata

Foto: Piloun mnohozubý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída paryby
Nadřád rejnoci
Řád praví rejnoci
Čeleď pilounovití
Rod piloun
Váhy a míry
Délka od 5,5 do 6 m
Hmotnost 350 kg
Biologická data
Délka života od 20 do 30 let
Popis zvířete
Piloun mnohozubý (Pristis pectinata), známý také jako piloun hřebenitý, je jedním z pěti druhů rejnoků, kteří náleží do rodiny Pristidae. Je jedním z největších druhů pilounů, s délkou těla často přesahující 7 metrů. Jeho hlavní charakteristikou je dlouhý, tenký rypec, který tvoří asi třetinu celkové délky těla a je pokryt velkým počtem zubů (až 30 na každé straně), které vypadají jako zuby pilového listu. Tato struktura je nástrojem, který piloun mnohozubý využívá při hledání a lovu potravy, hlavně korýšů a malých ryb.

Tělo pilouna mnohozubého je štíhlé a ploché, což umožňuje tomuto rejnokovi se pohodlně pohybovat ve velmi mělkých vodách. Kůže je zbarvena do různých odstínů šedé, někdy i do hnědé, břicho je obvykle světlejší. Oči jsou malé a umístěné na vrcholu hlavy, což znamená, že piloun mnohozubý je schopen sledovat dění nad sebou.

Piloun mnohozubý je ovoviviparní druh, což znamená, že mláďata se vyvíjejí uvnitř těla mateřského těla v vejci, které se poté zlomí a mládě se narodí živé.

Tento druh je považován za kriticky ohrožený. Hlavními důvody jeho poklesu jsou ztráta přirozeného prostředí, nadměrný rybolov a znečištění oceánů. Piloun mnohozubý má velmi pomalou reprodukční rychlost, což značně ztěžuje obnovu jeho populace.

Piloun mnohozubý se vyskytuje v teplých a tropických vodách po celém světě, přičemž většina populace se nachází v oblasti Atlantského a Indického oceánu. Jsou to převážně pobřežní druhy, které dávají přednost mělkým vodám s písčitým nebo bahnitým dnem.
Nové fotografie zvířat