Zpět na seznam

Piskoř pruhovaný

Misgurnus fossilis

Foto: Piskoř pruhovaný
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída paprskoploutví
Řád máloostní
Čeleď sekavcovití
Rod piskoř
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Piskoř pruhovaný, vědecky známý jako Misgurnus fossilis, je druh sladkovodní ryby, který patří do čeledi kaprovitých. Toto zvíře je jedinečné především svým výrazným pruhovaným vzorem, který pokrývá jeho protáhlé tělo. Přestože je tento druh ryby relativně malý, měřící obvykle 20 až 25 centimetrů, je velmi odolný a dokáže přežít v náročných podmínkách.

Piskoř pruhovaný má štíhlé, podlouhlé tělo s břichem, které je výrazně světlejší než zbytek těla. Jeho pokožka je hladká a pokrytá bílými a tmavě hnědými pruhy, které mu dávají jeho charakteristický vzhled. Má malou hlavu s velkými očima a úzkou tlamou. Na tlamě má šest vousů, které mu pomáhají v orientaci a při hledání potravy.

Jeho přirozeným prostředím jsou stojaté a pomalu tekoucí vody, jako jsou rybníky, jezera, kanály, potoky a řeky. Piskoři pruhovaní se nejčastěji vyskytují v Asii a východní Evropě, ale byli také zaznamenáni v Severní Americe. Mají velmi širokou dietu a živí se jak rostlinami, tak i malými bezobratlými.

Piskoř pruhovaný je oviparous, což znamená, že klade vejce. Jeho rozmnožovací období se obvykle začíná na konci jara a trvá až do začátku léta. Samice mohou položit až 10 000 vajíček, která jsou poté opatrně hlídána samcem, dokud se nevylíhnou.

Jednou z nejzajímavějších vlastností piskoře pruhovaného je jeho schopnost přežít bez vody po delší dobu. Může dýchat vzduch díky speciálním cévám v ústech a krku, které mu umožňují vstřebávat kyslík přímo z atmosféry. Díky této adaptaci je schopen přežít sucho, které by pro jiné ryby bylo smrtelné.
Nové fotografie zvířat