Zpět na seznam

Poštolka jižní

Falco naumanni

Foto: Poštolka jižní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dravci
Čeleď sokolovití
Rod poštolka
Váhy a míry
Délka od 29 do 31 cm
Délka rozpětí křídel od 63 do 72 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Poštolka jiřní (Falco naumanni) je středně velký druh sokola, který je především rozšířený v jižních částech Evropy, západní Asii a částech Afriky. Jedná se o vysoce specializovaného dravce, který se živí především drobnými savci, ptáky a hmyzem.

Tento druh poštolky může dosahovat délky těla až 35 cm a délky křídel až 80 cm. Její tělo je lehké a štíhlé s dlouhými, špičatými křídly a relativně krátkým ocasem. Samci a samice se liší barevným zbarvením. Samci mají modrošedé zbarvení na vrchní části těla a křídel, zatímco samice jsou spíše hnědé s černými pruhy.

Poštolka jižní je důležitým indikátorem zdraví ekosystémů, protože je citlivá na změny v populacích své kořisti a na rušení svých hnízdišť. Její přítomnost často signalizuje zdravý a vyvážený ekosystém.

V přirozeném prostředí preferuje otevřené krajině s mozaikou polí, pastvin, mokřadů a řídkých lesů. Je známa pro své charakteristické "vlétání" při hledání potravy, kdy vysoko ve vzduchu visí na místě díky rychlému mávání křídel.

Hnízdí především na skalách a stromech, ale také využívá lidské stavby, jako jsou například věže kostelů. Samice klade obvykle 3 až 4 vejce, která jsou následně inkubována po dobu přibližně 4 týdnů.

Potomstvo zůstává v hnízdě až do doby, kdy je schopné samostatného života, což trvá obvykle okolo 5 až 6 týdnů. Poštolka jižní se dožívá průměrně 15 let.

Jelikož je tento druh citlivý na změny v prostředí, je důležité dbát na ochranu jeho přirozených stanovišť a zdrojů potravy. Tento druh je také chráněn podle Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů.
Mapa výskytu
Foto: Poštolka jižní - výskyt
Nové fotografie zvířat