Foto: Pratur
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Čeleď turovití
Rod Tur
Váhy a míry
Výška v kohoutku 2 m
Hmotnost od 800 do 1000 kg
Stav ohrožení
Vyhynulý
Popis zvířete
Pratur, vědecky známý jako Bos primigenius, je dnes již vyhynulý druh zvířete, který byl považován za předka všech moderních skotů. Tento druh byl původně domácí na území Eurasie, Afriky a Severní Ameriky. Byl to velký, robustně stavěný obojživelník s hmotností kolem 1000 kg u samic a až 2000 kg u samců.

Pratur měl velmi charakteristické rysy, které ho odlišovaly od jeho moderních příbuzných. Jeho tělo bylo kryto dlouhou, hrubou srstí, která byla tmavě hnědá až černá. Měl také velkou lebku s výraznými rohy, které se od základny široce rozbíhaly do stran a poté se zakřivovaly směrem dopředu a nahoru. Délka rohů mohla dosáhnout až 1 metru.

Praturi byli považováni za velmi odolná a přizpůsobivá zvířata schopná přežít v široké škále klimatických podmínek, od chladných ledovcových stepí až po teplé subtropické oblasti. Jejich strava byla velmi rozmanitá a zahrnovala různé druhy trav a listů.

Co se týče chování, praturi byli stádová zvířata. Žili v malých skupinách sestávajících z několika samic a jejich mláďat pod vedením jednoho dominantního samce. Samci byli známi pro svou agresivitu, zejména během období říje, kdy soutěžili o pozornost samic.

Pratur vyhynul v průběhu 17. století, přičemž poslední známý exemplář zemřel v roce 1627 v Polsku. Nicméně, díky moderním genetickým technologiím byly v posledních letech podniknuty pokusy o jeho "vzkříšení" skrze selektivní šlechtění moderních skotů s cílem vytvořit zvíře, které by se praturu co nejvíce podobalo. Toto zvíře je známé jako zubr pralesní.
Nové fotografie zvířat