Zpět na seznam

Přímorožec beisa

Oryx gazella beisa

Foto: Přímorožec beisa
Známé také jako
  • Oryx beisa
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Podtřída placentálové
Řád sudokopytníci
Váhy a míry
Výška v kohoutku 120 cm
Délka 190 cm
Hmotnost 240 kg
Biologická data
Délka březosti 8,5 m
Počet mláďat 1
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Přímorožec beisa (Oryx gazella beisa), známý také jako východní přímorožec, je poddruh antilopy přímorožce stepního, který se vyskytuje hlavně ve východní Africe, konkrétně v Etiopii, Keni a Tanzanii. Patří mezi středně velké druhy antilop, s výškou v kohoutku mezi 100 až 125 cm a hmotností od 150 do 210 kg.

Přímorožec beisa je snadno rozpoznatelný díky dlouhým, rovným a špičatým rohům, které mohou dosahovat délky až 1,2 metru. Má štíhlé, robustní tělo pokryté krátkou srstí, která je převážně světle až tmavě hnědá. Čelo a část obličeje jsou černé, zatímco břicho a vnitřní strany nohou jsou bílé.

Toto zvíře je dobře adaptované na život v suchých a polopouštních oblastech, díky své schopnosti zadržovat vodu a vydržet až týden bez pití. Jejich strava se skládá především z trávy, listů a výhonků, přičemž se dokážou přizpůsobit i velmi chudé vegetaci.

Přímorožec beisa je aktivní hlavně během ranních a večerních hodin, aby se vyhnul největšímu horku dne. Žije v poměrně stabilních skupinách do 40 jedinců, které tvoří samice s mláďaty a mladí samci, zatímco dospělí samci jsou většinou samotáři.

Stejně jako jiné druhy přímorožců, i beisa je chráněný druh. Přestože se jejich populace zlepšila díky úsilí o zachování, stále jsou ohroženi kvůli ztrátě přirozeného prostředí a pytláctví kvůli jejich impozantním rohům.
Nové fotografie zvířat