Zpět na seznam

Rosela žlutohlavá

Platycercus adscitus

Foto: Rosela žlutohlavá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád papoušci
Čeleď papouškovití
Váhy a míry
Délka 32 cm
Hmotnost 110 g
Popis zvířete
Rosela žlutohlavá (Platycercus adscitus), známá také jako pale-headed rosella, je středně velký papoušek endemický pro severovýchodní a východní Austrálii. Tato krásná a nápadně zbarvená rosela měří zhruba 28 až 33 cm na délku, včetně ocasu, a váží přibližně 105 g. Má výrazně žlutou hlavu a břicho, zatímco zbytek těla je zbarven modře, včetně krajkových křídel a ocasu. Samečci a samice jsou podobně zbarveni, ale samičky mají obecně méně výrazné zbarvení než samečci.

Rosela žlutohlavá preferuje otevřené lesy a savany, kde se živí širokou škálou semen, ovoce, bobulí a květů. Společně se svými partnery si staví jednoduchá hnízda v dutinách stromů, kde samice klade dvě až šest bílých vajec. Mláďata jsou opeřená a schopna létat za 5 týdnů.

Toto zvíře je známé pro svůj hlasitý volavý zvuk, který je často slyšet v ranních a večerních hodinách. Jejich zvuk je obtížně popsatelný, ale může být charakterizován jako ostrý a pronikavý.

Rosela žlutohlavá je oblíbená jako klecový pták pro svou krásu, inteligenci a přátelskou povahu. Jsou to velmi aktivní a zvídavé ptáky, které vyžadují hodně stimulace a každodenní interakci. Navzdory jejich atraktivitě jsou však divoké populace rosel žlutohlavých zdravé a stabilní a nejsou považovány za ohrožené druhy.
Nové fotografie zvířat