Zpět na seznam

Rosnička podivná

Pseudis paradoxa

Foto: Rosnička podivná
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída obojživelníci
Řád žáby
Podřád žáby
Čeleď pseudidae
Rod rosnička
Váhy a míry
Délka 8 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Rosnička podivná (Pseudis paradoxa), známá také jako paradoxní žába, je fascinující obojživelník, který se vyskytuje především v Jižní Americe, v oblastech od Argentiny až po Venezuelu. Její jméno "paradoxa" je odvozeno od jejího jedinečného životního cyklu, kdy dospělý jedinec je menší než jeho larvální forma, což je ojedinělý jev v přírodě.

Rosnička podivná je zachycena zejména ve vlhkých a vodních prostředích, jako jsou mokřady, rybníky, jezera a pomalu tekoucí řeky. Tento obojživelník má zelené až modro-zelené zbarvení s černými skvrnami, které mu pomáhají splynout s okolním prostředím a uchránit se před predátory.

Dospělá rosnička měří v průměru 5 až 7 centimetrů, zatímco larvální forma, známá jako kaulkobatrachion, může dorůst až 25 centimetrů. Po dosažení dospělosti se tato žába zmenšuje na svou konečnou velikost. Tento překvapivý fenomén se nazývá pedogeneze a je považován za biologický paradox, odtud název "paradoxa".

Rosnička podivná má hladkou a lesklou kůži, její oči mají zlatou barvu a velké černé zornice. Má také ploché tělo a dlouhé nohy, které jí umožňují rychle plavat a skákat. Její dieta je složena z malých bezobratlých, včetně hmyzu a korýšů.

V době rozmnožování samice klade vejce do vody, kde se z nich líhnou velké larvy, které se postupem času stávají menšími dospělými žábami. Životní cyklus rosničky podivné je tedy zcela opačný než u většiny ostatních obojživelníků.

Toto zvíře je skutečně podivuhodné a svým jedinečným životním cyklem přitahuje pozornost vědců a biologů z celého světa. Přestože je rosnička podivná relativně neznámá, představuje důležitý příklad adaptace a evoluce v přírodě.
Nové fotografie zvířat