Zpět na seznam

Slimák pestrý

Limacus flavus

Foto: Slimák pestrý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen měkkýši
Třída plži
Řád plicnatí
Čeleď slimákovití
Rod slimák
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Slimák pestrý (Limacus flavus), který je známý také jako žlutý slimák, je druh pozemního slimáka, který patří do čeledi kejkonosovitých. Jeho původ je v Evropě, ale v současnosti je rozšířen po celém světě. Dorůstá délky až do 10 cm a je tedy jedním z největších druhů slimáků.

Jeho tělo má klenutý tvar a je pokryto hlenem, který mu umožňuje pohybovat se po různých površích. Hlen také chrání tělo slimáka před vysycháním a slouží jako obrana proti predátorům. Zbarvení slimáka je pestré, od světle žluté až po tmavě zelenou s několika tmavými skvrnami. Přestože je tento druh často zaměňován s jinými druhy slimáků, jeho charakteristickým rysem je světle žlutý hlen.

Slimák pestrý je noční tvor, který je aktivní zejména za vlhkého počasí. Živí se různými druhy rostlin, měkkými listy, plísněmi a houbami. Může také konzumovat zbytky organického materiálu a dokonce i jiné slimáky. Slimák pestrý má velmi pomalý metabolismus, což mu umožňuje přežít bez potravy až několik měsíců.

Tyto slimáky jsou hermafrodité, což znamená, že mají obě pohlavní orgány. K páření dochází v noci a po oplodnění samice klade vajíčka do země nebo kompostu. Vajíčka jsou velmi malá, asi 3-4 mm v průměru, a jsou průhledná. Slimáci se líhnou po dvou až třech týdnech. Mladí slimáci jsou velmi malí a průhlední a dosahují dospělosti až po několika měsících.

Slimák pestrý je považován za škůdce, protože může způsobit škody na zeleninových zahradách a sklenících. Na druhou stranu, v přírodních ekosystémech hraje důležitou roli v rozkladu organické hmoty a obohacování půdy. Slimák pestrý je také populární v laboratorních studiích, protože jeho chování a biologie jsou dobře prozkoumány a jsou snadno sledovatelné.
Nové fotografie zvířat