Taxonomie
Popis zvířete
Slunéčko desetitečné, vědecky známé jako Adalia decempunctata, je malý, ne zcela oblíbený, ale výjimečně užitečný druh brouka z čeledi slunéčkovitých (Coccinellidae). Tento nápadný brouk je považován za velmi efektivního likvidátora škůdců, neboť jeho potravou jsou především mšice, které dokáže konzumovat v hojném množství.
Slunéčko desetitečné měří v průměru 3-5 milimetrů, je tedy velmi malé, ale jeho zbarvení je nápadné a dobře viditelné. Jeho tělo je převážně červené, někdy oranžové nebo dokonce žluté, s deseti černými tečkami na krovkách, odkud pochází i jeho název. Některé jedince však mohou mít teček méně nebo více, jejich počet se může lišit v závislosti na konkrétním jedinci.
Slunéčko desetitečné je rozšířené po celé Evropě a Asii, ale najdeme ho i v Severní Americe. Vyskytuje se hlavně na listnatých stromech a keřích, kde hledá svoji oblíbenou potravu - mšice. Slunéčko desetitečné je důležitým přirozeným regulátorem populace mšic a je proto často využíváno v biologické ochraně rostlin.
Jedná se o druh, který má v jednom roce jednu až dvě generace. Přezimuje dospělý brouk, který se na jaře probouzí a hledá partnera k páření. Samička po oplodnění klade vajíčka na rostliny, kde jsou mšice. Larvy, které se z vajíček líhnou, se živí mšicemi a po několika týdnech se kuklí. Z kukly se po několika dnech líhne dospělý brouk.
Slunéčko desetitečné je nejen užitečné, ale také velmi atraktivní zvíře, které může být krásnou součástí jakéhokoliv ekosystému. Jeho přítomnost signalizuje zdravé a vyvážené prostředí, ve kterém může přirozeným způsobem fungovat řada různých druhů.