Zpět na seznam

Sokol stěhovavý

Falcon peregrinus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dravci
Čeleď sokolovití
Rod sokol
Váhy a míry
Délka od 35 do 50 cm
Hmotnost od 500 do 1500 g
Délka rozpětí křídel od 85 do 115 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Sokol stěhovavý, vědecky známý jako Falcon peregrinus, je druh dravého ptáka patřící do rodiny sokolovitých. Je to jeden z nejrozšířenějších dravých ptáků na světě, který se vyskytuje na všech kontinentech kromě Antarktidy.

Má robustní tělo s relativně krátkým ocasem a dlouhými úzkými křídly, které jsou zvlášť prodloužené a špičaté, což mu umožňuje vysoce efektivní let. Sokol stěhovavý je známý svou rychlostí, při střemhlavém letu, kterým loví, může dosáhnout rychlosti až 320 km/h, čímž je považován za nejrychlejšího živočicha na světě.

Dospělý jedinec má tmavě šedý hřbet a světlé břicho s tmavými pruhy. Má také charakteristické tmavé `vousy` na obličeji. Samice jsou větší než samci, což je běžné u dravých ptáků.

Sokol stěhovavý je velmi adaptabilní, lze jej najít v širokém spektru prostředí, od tundry po pouště, v přímořských oblastech i ve vysokých horách. Je také známý svým výskytem v městských oblastech, kde hnízdí na mrakodrapech a loví holuby.

Jeho hlavní potravou jsou středně velké ptáky, jako jsou holubi a vodní ptáci, které loví ve vzduchu. Sokol stěhovavý je známý svou schopností sledovat svou kořist ve vysokých rychlostech a poté na ni zaútočit střemhlavým letem.

Sokol stěhovavý je monogamní, s páry, které zůstávají spolu po mnoho let. Hnízdo si obvykle staví na útesech nebo vysokých budovách. Samice klade obvykle 3 až 4 vejce, která jsou inkubována po dobu přibližně 30 dní. Po vylíhnutí jsou mláďata závislá na rodičích až do doby, kdy jsou schopna samostatného lovu, což je většinou po 5 až 6 týdnech.

I když je tato druh globálně rozšířený a považován za málo dotčený, byl v minulosti v některých oblastech téměř vyhubený kvůli používání pesticidů, zejména DDT, který způsoboval tenčení skořápek vajec. Díky regulačním opatřením a úspěšným programům reintrodukce se však populace sokola stěhovavého zotavila. Přesto je stále ohrožen lovem pro sokolnictví, úbytkem přirozených hnízdišť a kolizemi s větrnými turbínami.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat