Zpět na seznam

Špaček růžový

Sturnus roseus

Foto: Špaček růžový
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď špačkovití
Rod špaček
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Špaček růžový, vědecky známý jako Sturnus roseus, je malý, ale výrazný druh pěvce původem z Eurazie. Toto zvíře se vyznačuje svým jedinečným zbarvením, které mu dalo jméno: samci mají ve svatebním šatu růžový hrudník, hřbet a křídla jsou hnědavě černá s purpurovým a zeleným nádechem, spodina těla je světle krémová až bílá. Samice jsou méně výrazné, převážně šedohnědé barvy.

Délka těla špačka růžového se pohybuje mezi 19 až 22 cm a váha mezi 55 až 85 gramy. Obývají především otevřené krajiny jako jsou pastviny, políčka nebo parky, kde hledají potravu na zemi. Jejich strava je velice variabilní, zahrnuje hmyz, semena, ovoce a někdy i malé obratlovce.

Tento druh je důležitým migratorem, který zimuje v Indii a Africe. Hnízdo si staví v dutinách stromů, zahradních budech nebo i v budovách, kam klade 4 až 6 modrošedých, tmavě skvrnitých vajec.

Špaček růžový je známý svým charakteristickým zpěvem, který je velmi různorodý a zahrnuje širokou škálu zvuků, včetně napodobování zvuků jiných druhů. Je oblíbený mezi birdwatchery pro své krásné zbarvení a melodický zpěv. Navzdory své kráse a popularitě mezi pozorovateli ptáků, špaček růžový je na některých místech považován za škůdce, protože může poškodit plodiny nebo konkurovat jiným druhům o hnízdní místa. Jeho populace je však stabilní a nejsou považovány za ohrožené.
Nové fotografie zvířat