Zpět na seznam

Sršeň východní

Vespa orientalis

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída hmyz
Řád blanokřídlí
Podřád žahadlovití
Čeleď sršňovití
Rod sršeň
Váhy a míry
Délka od 18 do 30 mm
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Sršeň východní (Vespa orientalis), známý také jako východní sršeň nebo orientální sršeň, je velký druh sršně pocházející z oblasti Středního východu, Asie a severní Afriky. Patří do čeledi Vespidae společně s ostatními osečky, včely a sršni.

Jedná se o velké, robustní zvíře s tělem pokrytým lesklým krunýřem. Délka těla dosahuje až 25-35 mm a křídla mohou dosahovat až 40 mm. Hlava a zadeček jsou obvykle červenavě hnědé, zatímco zbytek těla je černý s charakteristickými žlutými pruhy. Samečci a královny jsou větší než dělnice.

Sršeň východní je především aktivní ve dne, což je na rozdíl od většiny ostatních druhů sršní, které jsou noční. Je známý svou agresivitou, a to zejména pokud je hnízdo ohroženo. Útoky tohoto druhu mohou být velmi bolestivé a potenciálně nebezpečné pro alergiky.

Hnízda tohoto druhu jsou obvykle podzemní a mohou obsahovat až tisíce jedinců. Každé hnízdo je ovládáno královnou, která je jediná samice schopná se rozmnožovat. Dělnice, které jsou sterální samice, se starají o hnízdo, shánějí potravu a chrání hnízdo před predátory.

Sršeň východní se živí různými druhy potravy, včetně nektaru, ovocných šťáv a různých druhů hmyzu a pavouků, které loví. Tento druh je často považován za škůdce, protože může poškodit ovoce při hledání potravy.

Přestože je sršeň východní považován za škůdce, hraje také důležitou roli v ekosystému tím, že kontroluje populace jiných druhů hmyzu. Navíc je důležitým opylovačem květin. Stejně jako ostatní sršně, i sršeň východní má několik přirozených predátorů, včetně ptáků, netopýrů a různých druhů hmyzu.
Nové fotografie zvířat