Zpět na seznam

Stínka zední

Oniscus asellus

Foto: Stínka zední
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída rakovci
Řád stejnonožci
Čeleď stínkovití
Rod stínka
Váhy a míry
Délka 16 mm
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Stínka zední, vědecky známá jako Oniscus asellus, je druh suchozemského korýše z řádu Isopoda, který je považován za jednoho z nejběžnějších druhů stínky v Evropě. Toto zvíře je typické svou zavalitou oválnou krabičkovitou karapaxem, která je šedohnědá až šedá s ochranou před dravci a nepříznivými podmínkami. Stínka zední je malá, dosahuje velikosti 10 až 16 milimetrů.

Tato bezobratlá se nejčastěji vyskytuje v oblastech s vlhkými a chladnými podmínkami, jako jsou lesy, zahrady, parky nebo sklepy. Její životní cyklus je poměrně dlouhý; v závislosti na podmínkách prostředí se může dožít až 5 let. Během této doby se stínka zední může třikrát až čtyřikrát rozmnožit. Samice nosí svá vajíčka v speciální kapsli na spodní straně těla až do doby, kdy se z nich vylíhnou malé stínky.

Stínka zední je býložravá a živí se převážně rozkládajícím se rostlinným materiálem jako jsou například listí, dřevo nebo houby. Přestože je považována za škůdce, v ekosystému hraje důležitou roli, protože přispívá k rozkladu rostlinné hmoty a tím k udržení půdní fertilitě.

Jedná se o noční zvíře, které se během dne skrývá pod kamínky, kůrou stromů nebo v hromadách listí, aby se vyhnulo světlu a vyschnutí. Její tělo je křehké a měkké, a proto musí hledat úkryt, aby se chránila před dravci. Stínka zední je také schopna se zhroutit do tvaru koule jako obranný mechanismus.

I když je stínka zední považována za škodnou v zahradách a sklenících, je důležitou součástí potravního řetězce a pomáhá udržovat půdu zdravou tím, že rozkládá odumřelý rostlinný materiál. Její přítomnost může být také indikátorem zdravého, vlhkého prostředí.
Nové fotografie zvířat