Zpět na seznam

Sýc rousný

Aegolius funereus

Známé také jako
  • Sýc rousňák
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád sovy
Čeleď puštíkovití
Rod sýc
Váhy a míry
Délka 25 cm
Hmotnost od 90 do 200 g
Délka rozpětí křídel od 55 do 56 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Sýc rousný (Aegolius funereus) je druh sovy z čeledi puštíkovitých, který je rozšířený v chladnějších oblastech Severní Ameriky a Evropy, včetně Ruska a Skandinávie. Toto středně velké dravé ptactvo je známé pro svůj jedinečný vzhled a chování.

Sýc rousný se vyznačuje kulatou hlavou bez chocholky, velkými žlutými očima a šedohnědým peřím s bílými skvrnami. Má silné, ostré drápy, které používá k lovu. Dospělý jedinec dosahuje velikosti 25 až 30 cm a váhy od 100 do 200 gramů.

Jedná se o nočního lovce, který se během dne skrývá ve stromových dutinách nebo výklencích skal. Jeho hlavní potravou jsou hlodavci, především myši. Loví je při nízkém letu nad terénem, kdy je dokáže zaslechnout i ve sněhu.

Sýc rousný je známý svým hlasitým, pronikavým voláním, které je slyšet zejména během noci. Jedná se o zvuk připomínající nízký zvon. Volání je obvykle opakováno několikrát za sebou a slouží k označení teritoria nebo k nalezení partnera.

Rozmnožování probíhá na jaře. Samice klade 3-5 vajec do dutiny stromu, která pak sedí na vejcích po dobu 28-29 dní. Mláďata jsou zcela závislá na rodičích, kteří je krmí a chrání. Po 5 týdnech jsou schopna opustit hnízdo, ale stále zůstávají v blízkosti a jsou závislá na rodičích dalších několik týdnů.

Přes svou rozšířenost je sýc rousný ohrožený v některých oblastech, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a predaci ze strany větších druhů sov. Tento druh je však chráněný podle Bernské úmluvy a CITES.
Mapa výskytu
Foto: Sýc rousný - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat