Zpět na seznam

Tamarín bělohubý

Saguinus labiatus

Foto: Tamarín bělohubý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Nadřád placentálové
Řád primáti
Podřád vyšší primáti
Čeleď kosmanovití
Rod tamarín
Váhy a míry
Délka od 24 do 28 cm
Hmotnost od 440 do 470 g
Délka ocasu 28 cm
Biologická data
Délka březosti od 140 do 150 d
Počet mláďat 2
Popis zvířete
Tamarín bělohubý (Saguinus labiatus) je malé primátové zvíře patřící do čeledi kosmanovitých, které se nachází především v tropických deštných pralesích Jižní Ameriky. Toto zvíře je charakteristické svým bílým obličejem a červenohnědým tělem. Má dlouhý, černý ocas, který může dosáhnout délky až 35 cm. Tamarín bělohubý měří od hlavy k ocasu přibližně 23 až 28 cm a váží okolo 500 gramů.

Tamaríni jsou skupinová zvířata, která žijí v klanech složených z 4 až 15 jedinců. Tyto skupiny jsou často vedeny dominantní samicí. Jsou to všežravci, kteří se živí především ovocem, hmyzem, malými obratlovci a rostlinnými šťávami. Jejich potrava je velmi různorodá, což jim umožňuje přizpůsobit se široké škále životních prostředí.

V přírodě jsou tamaríni bělohubí často terčem predátorů, jako jsou velké hady, dravci a šelmy. Aby se chránili, často se uchylují k životu ve vyšších vrstvách stromů.

Unikátní je rovněž jejich způsob komunikace. Tamaríni používají řadu zvukových, vizuálních a chemických signálů k dorozumívání se členy své skupiny.

Tamarín bělohubý je monogamní, což znamená, že samice obvykle páří se pouze jedním samcem. Samice rodí obvykle dvojčata jednou ročně po gestační době trvající okolo 140 až 170 dní. Mláďata jsou narozena plně osrstěná a s otevřenýma očima.

I když nejsou tamaríni bělohubí v současné době považováni za ohrožené druhy, jejich populace je ohrožena z důvodu ztráty přirozeného prostředí v důsledku odlesňování. Toto zvíře je také často obětí ilegálního obchodu s domácími mazlíčky.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat