Gibonovití

Čeleď gibonovití, známá také pod vědeckým názvem Hylobatidae, patří do řádu primátů. Tato čeleď zahrnuje malé až středně velké opice, které jsou známé svými dlouhými končetinami a vynikající schopností pohybovat se brachiace, tedy houpačkovitým pohybem z větve na větev. Giboni jsou denní a primárně se živí ovocem, i když jejich strava může zahrnovat také listy, květy a hmyz.

Gibonovití jsou rozšířeni především v jihovýchodní Asii, kde obývají tropické a subtropické lesy. Jsou to sociální zvířata, která žijí ve skupinách tvořených převážně rodinnými páry a jejich potomky. Giboni jsou známí svým bohatým repertoárem vokálních projevů, které používají k komunikaci s ostatními členy skupiny, ale i k označení svého teritoria.

V taxonomické klasifikaci se čeleď gibonovití řadí do říše Animalia (živočichové), kmen Chordata (strunatci), třída Mammalia (savci), řád Primates (primáti). Čeleď Hylobatidae je jednou z menších čeledí v rámci primátů a je odlišná od velkých lidoopů, které jsou klasifikovány v čeledi Hominidae. Gibonovití se dále dělí na několik rodů, jako jsou Hylobates, Hoolock, Nomascus a Symphalangus, které zahrnují různé druhy gibonů, každý s unikátními charakteristikami a rozšířením.

Nové fotografie zvířat