Slíďákovití

Čeleď slíďákovití (latinsky Cyprinidae) patří do řádu máloostných ryb (Cypriniformes). Tato čeleď zahrnuje širokou paletu sladkovodních ryb, které jsou rozšířeny převážně v mírném a tropickém pásmu Eurasie a Severní Ameriky. Slíďákovití jsou charakteristickí svou rozmanitostí jak co do velikosti, tak tvaru těla, což odráží jejich adaptabilitu na různé životní prostředí.

Typickými znaky ryb této čeledi jsou tělo pokryté šupinami, absence zubů v čelistech (mohou však mít zuby v hltanu, které slouží k drtění potravy), a přítomnost jedné nebo více bradavičnatých linií podél těla, které slouží jako senzorický orgán. Většina slíďákovitých ryb jsou všežravci nebo býložravci a mají důležitou roli v ekosystémech sladkých vod.

Mezi známé zástupce čeledi slíďákovitých patří kapr obecný (Cyprinus carpio), plotice (Rutilus rutilus), jelec (Leuciscus idus), nebo cejn (Squalius cephalus). Tato čeleď zahrnuje také mnoho důležitých ryb v akvakultuře a rybolovu, jako je například kapr, který je v mnoha zemích využíván jako zdroj potravy.

Čeleď slíďákovití je rozdělena do několika podčeledí, které zahrnují stovky rodů a tisíce druhů, což ji činí jednou z nejpočetnějších čeledí sladkovodních ryb. Výzkum v této oblasti je stále aktivní, a tak se taxonomická klasifikace a počet uznávaných druhů může s novými poznatky měnit.

Nové fotografie zvířat