Foto: Xiphactinus
Váhy a míry
Délka od 4 do 6 m
Hmotnost 1000 kg
Stav ohrožení
Vyhynulý
Popis zvířete
Xiphactinus bylo prehistorické mořské zvíře, které žilo před asi 85 až 65 miliony lety během období pozdní křídy. Toto obří rybí stvoření bylo jedním z nejděsivějších predátorů své doby. S délkou dosahující až 4,5 až 6 metrů a s hroznými, ostře špičatými zuby mělo toto zvíře vše, co potřebovalo k lovu a zabíjení svých kořistí.

Xiphactinus patřil do skupiny ryb známé jako Ichthyodectes, které byly charakteristické svými velkými těly a obrovskými čelistmi. Jeho tělo bylo vysoce hydrodynamické, což mu umožňovalo rychle se pohybovat ve vodě a útočit na svou kořist s bleskovou rychlostí. Jeho lebka byla velká a mohutná se silnými čelistmi, které obsahovaly řadu velkých, ostrých zubů, ideálních pro trhání masa jeho obětí.

Xiphactinus byl pravděpodobně vrcholovým predátorem svého ekosystému. Jeho kořistí bylo pravděpodobně široké spektrum mořských živočichů, od menších ryb až po další velké mořské obratlovce. Některé fosilní nálezy dokonce ukazují, že Xiphactinus byl schopen polykat svou kořist celou.

I přes svou obrovskou velikost a predátorskou povahu byl Xiphactinus také kořistí pro ještě větší mořské predátory, jako byli mosasaurské plazy. Fosilie Xiphactinus byly nalezeny na celém světě, včetně Severní Ameriky, Evropy a Austrálie, což naznačuje, že toto zvíře bylo velmi rozšířené a úspěšné.

Celkově byl Xiphactinus jedním z nejikonických a nejobávanějších mořských predátorů své doby. Jeho obrovská velikost, silné čelisti a ostré zuby ho činily jedním z nejúčinnějších lovců v mořích pozdní křídy.
Nové fotografie zvířat