RybyObojživelníciPlaziSavciPtáciBezobratlí PsiKočkyKoněKrálíci ZOO BrnoZOO PrahaZOO ZlínZOO PlzeňZOO OlomoucZOO ChlebyZOO Dvůr Králové n. L.ZOO DěčínZOO HodonínZOO JihlavaZOO LiberecZOO OhradaZOO OstravaZOO Ústí nad LabemZOO PARK VyškovZOO TáborPapouščí ZOO BošoviceAreál zvířecích výběhůZOO Košice
Rod tahr (Hemitragus) patří do čeledi turovitých (Bovidae) a řádu sudokopytníků (Artiodactyla). Tento rod zahrnuje několik druhů divokých kopytníků, kteří jsou domovem v horských oblastech Indie, Nepálu a Tibetu. Charakterizují je robustní tělo, krátké nohy, dlouhý hustý srst a výrazné rohy, které se vyskytují u obou pohlaví a mají tendenci být zakřivené dozadu.
V minulosti byl rod Hemitragus klasifikován jako zahrnující tři hlavní druhy: himálajský tahr (Hemitragus jemlahicus), nilgirský tahr (Hemitragus hylocrius) a arabský tahr (Hemitragus jayakari). Nicméně, moderní genetické studie ukázaly, že tyto druhy jsou dostatečně odlišné, aby byly klasifikovány do samostatných rodů. Proto se v současné taxonomii často setkáváme s tím, že himálajský tahr zůstává jediným zástupcem rodu Hemitragus, zatímco ostatní druhy jsou přeřazeny.
Tahři jsou přizpůsobeni životu v náročném horském terénu, kde se pohybují po strmých skalách a útesech. Jsou to převážně býložravci, kteří se živí různými druhy tráv, listů a bylin. Kvůli svému specifickému prostředí a životnímu stylu jsou tahři důležitými indikátory zdraví horských ekosystémů. Některé druhy tahřů jsou však ohroženy kvůli ztrátě přirozeného prostředí, lovu a konkurenci s domácím dobytkem o potravu.