Tasemnice

Tasemnice (Cestoda) jsou třídou parazitických ploštěnců, patřící do kmena Platyhelminthes (ploštěnci). Jsou charakteristické svým plochým, pásovitém tělem, které může dosahovat délky až několika metrů v závislosti na druhu. Tělo tasemnice je rozděleno na hlavici (scolex), krček a řadu článků (proglotid), které obsahují reprodukční orgány obou pohlaví. Tasemnice jsou endoparaziti, což znamená, že žijí uvnitř těl svých hostitelů, obvykle ve střevech. Pro svůj životní cyklus obvykle potřebují dva hostitele - mezihostitele, ve kterém se vyvíjí larvální stádium, a konečného hostitele, v jehož střevech dosahují dospělosti a rozmnožují se.

Tasemnice nemají trávicí systém, výživu přijímají celým povrchem těla přímo z hostitelského střeva. Jsou známé pro svou schopnost způsobit různá onemocnění, známá jako cestodózy, včetně taeniózy a cysticerkózy u lidí, které jsou způsobeny konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa obsahujícího larvy tasemnic.

Taxonomická klasifikace tasemnic je následující:
- Říše: Animalia (živočichové)
- Kmen: Platyhelminthes (ploštěnci)
- Třída: Cestoda (tasemnice)

Třída Cestoda je dále rozdělena do několika řádů, které zahrnují různé druhy tasemnic, například řád Taenioidea, který zahrnuje tasemnici dlouhočlennou (Taenia saginata), tasemnici bezbrannou (Taenia solium) a další. Každý z těchto druhů má své specifické vlastnosti a cyklus, kterým se liší od ostatních tasemnic.

Nové fotografie zvířat