Zpět na seznam

Tasemnice dlouhočlenná

Taenia solium

Foto: Tasemnice dlouhočlenná
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen ploštěnci
Třída tasemnice
Řád kruhovky
Čeleď tasemnicovití
Rod tasemnice
Váhy a míry
Délka od 2 do 4 m
Biologická data
Délka života od 4 do 5 let
Popis zvířete
Tasemnice dlouhočlenná, vědecky známá jako Taenia solium, je parazitický červ z čeledi Taeniidae. Dospělý jedinec může měřit od dvou do sedmi metrů na délku, přičemž se skládá z hlavy (scolexu), krčku a řady článků (proglotidů) tvořících dlouhý řetěz. Scolex má čtyři přísavky a dvojici hákových korun, které umožňují tasemnici přichytit se ke stěně střeva.

Tasemnice dlouhočlenná je známa tím, že má komplexní životní cyklus. Vajíčka tasemnice jsou vylučována výkaly infikovaného hostitele, obvykle člověka. Pokud jsou tato vajíčka pozřena prasaty, larvy tasemnice se v jejich těle uvolní a následně proniknou do svalové tkáně, kde se mění v larvální cysty. Když člověk konzumuje nedostatečně tepelně upravené maso infikovaného prasete, tyto cysty se uvolní a v jeho střevech se vyvinou v dospělé jedince.

Infekce tasemnicí dlouhočlennou může způsobovat řadu zdravotních problémů. Mírné případy mohou zahrnovat nevolnost, bolest břicha nebo ztrátu chuti k jídlu. Vážnější případy mohou zahrnovat neurologické komplikace, jako je cysticerkóza - stav, kdy se larvy tasemnice usadí v mozku nebo jiných částech těla a vytvářejí cysty.

Tasemnice dlouhočlenná je nejčastěji nalezena v oblastech s nedostatečnými hygienickými podmínkami a tam, kde jsou prasata vystavena lidským výkaly. Je to celosvětový problém, ale je zvláště rozšířená v rozvojových zemích. Prevencí je dodržování hygienických norem při manipulaci s potravinami, konzumaci dostatečně tepelně upraveného masa a zamezení přístupu prasat k lidským výkalům.
Nové fotografie zvířat