Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Tesařík dvoupásovaný (Rhagium bifasciatum) je druh brouka patřící do čeledi tesaříkovitých, který je rozšířený po celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o brouka středních rozměrů, jehož délka těla dosahuje 14-22 mm. Zbarvení jeho těla je většinou šedohnědé až hnědé, s charakteristickými dvěma bílými pásky na křídlech, podle kterých dostal svůj název. Tělo tesaříka dvoupásovaného je protáhlé a na povrchu drsné. Tesařík dvoupásovaný má silně vyvinuté čelisti. Na hlavě se nachází páry tykadel, které jsou zřetelně členěné.
Tento druh brouka preferuje lesy a lesní okraje, vyskytuje se také na loukách se stromy, v zahradách a parcích. Jeho larvy se vyvíjí v dřevě různých druhů listnatých stromů, jako například v dřevě dubů, bříz, jilmů, jasanů, topolů nebo líp. Dospělci se objevují od května do července.
Tesařík dvoupásovaný se živí dřevem, v němž se vyvíjí, a dřevní štěrkou, kterou tvoří při svém růstu. Dospělci se živí také nektarem a pylem květů. Samice kladou vajíčka do kůry a pod kůru stromů. Larvy se po vylíhnutí začínají prokousávat do dřeva, kde se vyvíjí až do dospělosti. Při vývoji prochází několika stadii, z nichž každé trvá asi jeden rok. Vkonečné fázi se larva zakuklí a z kukly se pak líhne dospělec.
Tento druh není pro člověka nebezpečný a nezpůsobuje v lese také žádné škody. Naopak, tesařík dvoupásovaný je důležitým článkem v ekosystému, protože se podílí na rozkladu dřeva a jeho recyklaci. Jeho přítomnost v lese tak může svědčit o zdravém a fungujícím ekosystému.