Zpět na seznam

Tetřívek obecný

Tetrao tetrix

Foto: Tetřívek obecný
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád hrabaví
Čeleď tetřevovití
Rod tetřívek
Popis zvířete
Tetřívek obecný, vědecky známý jako Tetrao tetrix, je velkým zástupcem čeledi bažantovitých. Tento robustní pták je rozšířený především v severní a střední Evropě, Asii a Severní Americe, kde obývá především otevřené lesy či luka s nízkým porostem.

Samci jsou výrazně větší než samice a dosahují hmotnosti až 1,5 kilogramu a délky až 60 cm, zatímco samice váží okolo 1 kilogramu a měří až 50 cm na délku. Samec má výrazné černé zbarvení s modravým nádechem a bílou čarou pod okem, zatímco samice je hnědá s černými skvrnami. Na konci ocasu má samec pět špičatých per, které jsou bíle lemované, u samice jsou tato pera zaoblená.

Je to polygamní druh, to znamená, že samec se páří s více samicemi. Přitahuje je specifickým námluvným tancem a hlasem, který připomíná zvuky kohouta. Samice poté klade 6-8 vajec do hnízda na zemi, která sama zahřívá po dobu 25-27 dnů.

Tetřívek obecný je všežravý, avšak jeho strava se mění v závislosti na ročním období. V létě se živí především hmyzem, bobulemi a listy, zatímco v zimě preferuje jehličí.

Tetřívek obecný je známý pro svou plachost a schopnost rychleho letu, což je pro něj charakteristické. Jeho populace jsou bohužel v současnosti ohroženy, a to především kvůli ztrátě přirozeného prostředí, lovem a klimatickými změnami.
Mapa výskytu
Foto: Tetřívek obecný - výskyt
Nové fotografie zvířat