Zpět na seznam

Trnucha skvrnitá

Potamotrygon motoro

Foto: Trnucha skvrnitá
Známé také jako
  • Trnucha amazonská
  • Rejnok říční
  • Rejnok sladkovodní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída paryby
Nadřád rejnoci
Řád praví rejnoci
Čeleď trnuchovití
Váhy a míry
Délka od 50 do 100 cm
Hmotnost 15 kg
Biologická data
Délka života od 15 do 20 let
Délka březosti 4 m
Popis zvířete
Trnucha skvrnitá, vědecky známá jako Potamotrygon motoro, je druh sladkovodního rejnoka, který je součástí rodiny Potamotrygonidae. Je rozšířen v řekách a jezerech Jižní Ameriky, zejména v Amazonii. Toto zvíře má jedinečný vzhled, vyznačující se svými výraznými skvrnami, které mu daly jméno.

Trnucha skvrnitá dorůstá do délky až 1 metr a šířky až 1,5 metru. Její tělo je relativně ploché a kruhového tvaru, s velkými boky a malou hlavou se dvěma očima a dýchacími otvory umístěnými nahoře. Její kůže je hladká a gumová na dotek, s barvou sahající od olivově zelené po hnědou, posetou tmavými skvrnami, které se zdají být náhodně rozmístěny po celém těle.

Trnucha skvrnitá má ostrý jedovatý trn na konci svého ocasu, který používá k obraně proti predátorům. Ačkoli není pro člověka obvykle smrtelný, může způsobit velmi bolestivé a nepříjemné poranění. Toto zvíře je noční tvor a stravuje se převážně rybami, korýši a měkkýši.

Přestože je trnucha skvrnitá populární v akvaristice díky svému atraktivnímu vzhledu, je třeba dodržovat opatrnost při jejím chovu, vzhledem k jejímu jedovatému trnu. Díky své velikosti a potřebě prostoru k pohybu, vyžaduje toto zvíře velké a dobře udržované akvárium. Navzdory své rostoucí popularitě v zajetí, trnucha skvrnitá je stále považována za druh, který je těžké chovat, a vyžaduje zkušeného akvaristu.

V přírodě je trnucha skvrnitá často lovena pro svůj masitý ocas a kůži, která je používána v řemeslech. Ale kvůli nadměrnému lovu a ztrátě přirozeného prostředí je tento druh považován za zranitelný. Existují však ochranné programy, které se snaží chránit a obnovovat populace trnuchy skvrnité v divočině.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat