Zpět na seznam

Včela východní

Apis cerana

Foto: Včela východní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída hmyz
Řád blanokřídlí
Podřád štíhlopasí
Čeleď včelovití
Rod včela
Popis zvířete
Včela východní (Apis cerana), známá také jako asijská včela medonosná, je druh včely, který je původem z jižní, jihovýchodní a východní Asie. Toto zvíře je jedním z nejdůležitějších opylovačů květin a rostlin v regionech, kde se vyskytuje. Je známá svou schopností produkovat med a vosk.

Včely východní jsou menší než jejich západní protějšky, s délkou těla kolem 1 cm a váhou kolem 85-100 mg. Mají krátké a široké tělo pokryté krátkými chloupky. Jejich barva se liší od světle hnědé po černou, v závislosti na geografické oblasti, ve které žijí.

Apis cerana má vynikající navigační schopnosti, které jsou klíčové pro její způsob života. Tyto včely komunikují prostřednictvím tance, který učí ostatní včely v úlu o umístění zdrojů nektaru a pylu.

Včela východní je vysoce sociální hmyz, žijící v organizovaných společenstvích zvaných úly. Úly jsou tvořeny jednou královnou, která je jedinou rozmnožovací samičkou, množstvím dělnic, které jsou sterilní samice, a několika trubci, kteří jsou samci. Královna klade vajíčka, zatímco dělnice shromažďují potravu (nektar a pyl z květin), staví a chrání úl a pečují o mládě.

Včela východní se živí převážně nektarem a pylem z květin. Její strava je základem pro výrobu medu, který je uložen v úle jako zásoba potravy.

Včela východní je obecně méně agresivní než jiné druhy včel, pokud není přímo vyprovokována. Je však schopna se bránit bodnutím, pokud je její úl ohrožen.

Přestože včela východní není v současnosti považována za ohrožený druh, čelí několika hrozbám, včetně ztráty přirozeného prostředí, používání pesticidů a nemocí. V posledních letech se také stala obětí invazivního druhu parazitického roztoče, Varroa destructor, který způsobuje vážné zdravotní problémy a úhyn v úlech.
Nové fotografie zvířat