Zpět na seznam

Veš dětská

Pediculus humanus capitis

Foto: Veš dětská
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída hmyz
Podřád vši
Rod veš
Váhy a míry
Délka 3 mm
Popis zvířete
Veš dětská, vědecky nazývaná Pediculus humanus capitis, je malý parazit, který se živí krví svého hostitele. Toto zvíře je druhem ektoparazita, což znamená, že žije na povrchu těla svého hostitele, spíše než v jeho těle. Typickým hostitelem veší dětských jsou lidé, konkrétně děti ve věku od 3 do 11 let. Veš dětská je nejčastěji spojována s nákazou ve školách a jiných zařízeních pro děti.

Veš dětská je velmi malá, obvykle měří jen 2 až 3 milimetry na délku. Její tělo je obvykle bělavé nebo šedé, ale může se zbarvit do červena po nasátí krve. Její tělo je rozděleno na tři části: hlavu, hrudník a zadeček. Má šest nohou, které jsou speciálně navrženy tak, aby se dokázala pevně přichytit k vlasům svého hostitele. Její ústa jsou navržena k tomu, aby dokázala propíchnout kůži hostitele a sát krev.

Veš dětská se pohlavně rozmnožuje a samice mohou klást až 10 vajec denně. Tato vajíčka, která jsou často označována jako hnidy, jsou velmi malá a jsou pevně přichycena k vlasům hostitele. Po týdnu se z vajíček vylíhnou larvy, které se pak za další dva týdny vyvinou v dospělé jedince.

Veš dětská se může přenášet z jednoho hostitele na druhého přímým kontaktem, například když děti hrají hry, které zahrnují těsný kontakt hlav, nebo sdílením osobních předmětů jako jsou hřebeny, klobouky nebo šátky. Veš dětská nemůže skákat ani létat, takže se musí dostat z jednoho hostitele na druhého jinými způsoby.

I když veš dětská nepřenáší žádné známé nemoci, může způsobit nepohodlí a stres pro své hostitele. Kousnutí vešmi může způsobit svědění a podráždění pokožky, a pokud si hostitel škrábe kousnutí, může dojít k sekundární bakteriální infekci. Kromě toho může přítomnost veší způsobit psychologický stres, zejména u dětí, které mohou být vystaveny šikaně ze strany svých vrstevníků.

Léčba nákazy vešmi zahrnuje použití speciálních šamponů nebo krémů, které obsahují insekticidy. V mnoha případech je také nutné ručně odstranit všechny hnidy z vlasů hostitele. Je také důležité vyčistit nebo vyhodit všechny osobní předměty, které by mohly být kontaminovány vešmi, aby se zabránilo opětovné nákaze.
Nové fotografie zvířat