Foto: Voduška kob
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Čeleď turovití
Rod voduška
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 70 do 100 cm
Délka od 1,3 do 2,4 m
Hmotnost od 80 do 118 kg
Biologická data
Délka březosti od 7,5 do 9 m
Popis zvířete
Voduška kob (Kobus kob) je druh středně velké antilopy, která je obvykle nalezena v mokřadech, rašeliništích a travnatých pláních subsaharské Afriky. Jedná se o elegantní a hbité zvíře s tělem dlouhým kolem 150 centimetrů a výškou v kohoutku mezi 90 až 100 centimetry. Samci jsou těžší než samice, váží kolem 100 kilogramů, zatímco samice obvykle váží kolem 60 kilogramů.

Voduška kob má krátkou, hladkou srst, která se mění z růžovohnědé na nádhernou jasně červenohnědou barvu u samic a mladých jedinců, až po tmavě hnědou až černou u dospělých samců. Na břiše, na hrudi a na tlapkách je srst světlejší, téměř bílá. Samci jsou navíc vybaveni rohy, které jsou silné, zakřivené dozadu a mohou dosáhnout délky až 70 centimetrů.

Voduška kob je velmi společenský druh, který se často shlukuje do velkých skupin, někdy i několik stovek jedinců. Tato zvířata jsou býložravci a jejich strava se skládá převážně z trávy. V období sucha a nedostatku potravy jsou však schopni přežít i na listí stromů a keřů.

Voduška kob je také známý pro svůj rozmnožovací systém, který je unikátní mezi antilopami. Mají totiž tzv. "lek", což je oblast, kde se samci shromažďují a soutěží o přítomnost samic. Nejsilnější samec ovládne centrum leku a získá tak přístup k většině samic.

Přestože jsou vodušky kob aktivní především za svítání a soumraku, dokážou se přizpůsobit různým podmínkám, aby přežily. Ačkoli jsou tito běžci poměrně rychlí, jsou také oblíbenou kořistí mnoha druhů predátorů, včetně lvů, leopardů, hyen a krokodýlů.

V přírodě se dožívají věku přibližně 17 let. V zajetí mohou žít až 20 let. I přes tyto hrozby však populace vodušky kob zůstává stabilní a Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) ji hodnotí jako druh s nejnižšími obavami. Zároveň však upozorňuje na nebezpečí vyhubení v některých oblastech v důsledku ztráty přirozeného prostředí a nadměrného lovu.
Nové fotografie zvířat